Voleybol Milletler Ligi Tüm Heyecanıyla Sürüyor

2022 yılındaki ilk önemli sınavını Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından düzenlenen Voleybol Miletler Ligi’nde veren A Milli Kadın Voleybol Takımımız, turnuva oldukça iyi başladı. Bilindiği üzere Voleybol Milletler Ligi üç ayaktan oluşmakta ve her hafta 4 karşılaşma oynanmaktadır. Bu doğrultuda A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Voleybol Milletler Ligi’nde ilk hafta mücadelelerini 31 Mayıs ve 5 Haziran tarihleri arasında oynadı. İlk hafta maçları Ankara’da oynandı. Bunun yanı sıra 14 Haziran ve 19 Haziran tarihlerindeki ikinci hafta maçları Brezilya’da; üçüncü hafta maçları ise Calgary’de oynanacak. Bu haftalarda ve Voleybol Milletler Ligi’nin genelinde 16 ülke takımı mücadele etmekte ve bu takımların üç hafta sonunda alacağı puanlar ile ilk 8 takım belli olmuş olacak. İlk 8’e girmeyi başaran takımlar Voleybol Milletler Ligi’nin finalinde mücadele etmeye hak kazanacak. Voleybol Milletler Ligi’nin finalleri ise 13 Temmuz ve 17 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Hatırlanacağı üzere A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 2018 yılında ikinci; 2019 yılında dördüncü ve 2021 yılında ise bu organizasyonu üçüncü sırada tamamlamıştı.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız’ın İlk Hafta Sonuçları

2022 Voleybol Milletler Ligi’nde ilk hafta maçları Ankara’nın ev sahipliğinde tamamlandı. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, ilk olarak rakibi İtalya’yı 3 – 0 mağlup etmeyi başardı. Ardından ikinci maçta Çin ile karşılaşan Filenin Sultanları, bu maçtan ise 3 – 1 mağlup ayrıldı. Daha sonra Bulgaristan ile karşı karşıya gelen A Milli Kadın Voleybol Takımımız, bu maçı 3 – 0 kazanmayı başardı. İlk haftadaki dördüncü ve son maçta ise Belçika ile kozlarını paylaşan Filenin Sultanları, sahadan 3 – 1’lik skor ile galip ayrılan taraf oldu. Alınan bu sonuçlar neticesinde A Milli Kadın Voleybol Takımımız, toplamış olduğu 9 puan ile dördüncü sıraya yerleşmiş oldu. Birinci sırada 11 puan ile Japonya, ikinci sırada 10 puan ile Çin ve üçüncü sırada is 9 puan ile ABD yer alıyor. Voleybol Milletler Ligi’ndeki ikinci hafta maçları Brezilya’da oynanacak. Brezilya’da oynanacak bu maçlarda A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 14 Haziran ve 19 Haziran tarihlerinde sırasıyla Brezilya, Sırbistan, Almanya ve Güney Kore ile kozlarını paylaşacak.

Cumhurbaşkanından Telefon ile Tebrik

A Milli Kadın Voleybol Takımımız’ın 2022 Voleybol Milletler Ligi’nde ilk haftadaki başarısından dolayı ilk tebrik edenlerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Türkiye Voleybol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve A Milli Kadın Voleybol Takımı Kaptanı Eda Erdem Dündar ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan galibiyetlerden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Başkan Mehmet Akif Üstündağ ve Kaptan Eda Erdem Dündar ise desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.