Vincenzo Montella Milli Takım Hocası Oldu

Türkiye A milli Futbol Takımı’nın yeni hocası en son Adana Demirspor’u çalıştıran İtalyan teknik adam Vincenzo Montella oldu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu tercihi büyük kesim tarafından doğru diye yorumlanırken tercihi eleştirenler de oldu.

Stefan Kuntz Sonrası Fatih Terim Bekleniyordu

Türkiye A milli Futbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonası Elemelerindeki performansı büyük eleştirilere neden olmuştu. Son olarak iç sahada Ermenistan karşısında alınan 1 – 1’lik beraberlik sonrasında Alman teknik adam Stefan Kuntz ile devam edilmeyeceği artık neredeyse kesindi. Ancak o maçtan sonra oynanan Japonya maçına da yine Alman teknik adam ile çıktı milli takım. Japonya ile oynanan maç bir hazırlık maçı olsa da milli takım yine çok kötü bir performans ortaya koydu ve sayadan 4 – 2 mağlup ayrıldı. Maçın ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Alman çalıştırıcının ”Bazı oyuncular milli takım için yüzde yüzünün vermiyor.” açıklaması kamuoyunda büyük tepki ile karşılanmış ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ekşi de bu açıklamayı ”Kuntz kendi ayağına sıktı” olarak yorumlamıştı ki bu açıklama da en az Stefan Kuntz’un açıklaması kadar yanlış bulunmuştu.

Yapılan karşılıklı açıklamaların ardından Alman teknik adam ile devam edilmeyeceği zaten belliydi ve Alman hocadan doğacak boşluk için adı geçen isimlerin başında da Fatih Terim geliyordu. Fatih Terim’den başka Sergen Yalçın, Aykut Kocaman ve İlhan Palut isimleri de konuşuluyordu ama en büyük aday Fatih Terim’di ve bazıları bu işin resmi olmasa da artık kesinleştiğini iddia ediyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı ve Türkiye Futbol Federasyonu, milli takımda hoca tercihinin yine yabancıdan yana kullanarak İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella ile anlaşmaya vardı.

Vincenzo Montella

Vincenzo Montella Doğru Tercih

Milli takımın Stefan Kuntz’u tercih etmesinde Hamit Altıntop çok etkili olmuştu. Bunun bir sonucu olarak da Alman teknik adama yönelik eleştiriler karşısında her zaman hocayı savunmuştu Hamit Altıntop ama son alınan skorlar ve yapılan açıklamalar sonrasında Hamit Altıntop da Stefan Kuntz’un arkasında duramadı. Stefan Kuntz kariyeri çok da başarılı bir hoca değildi ve açıkçası Hamit Altıntop referansı olmasa muhtemelen gelemeyecekti milli takımın başına.

İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella ise Adan Demirspor ile harika 2 sezon geçirdi ülkemizde. Adana Demirspor’u düşme hattındayken alan Vincenzo Montella hem aldığı skorlar hem de oynattığı futbolla taraflı tarafsız herkesin büyük takdirini kazanmıştı. Bu sebeple Türkiye Futbol Federasyonu’nun İtalyan teknik adam tercihi genelde olumlu yorumlar aldı ve Vincenzo Montella’nın hak ederek bu göreve layık görüldüğü söylendi. Bununla birlikte karşıt görüşler de sosyal medyada kendisine yer buldu. Milli takımın Avrupa Şampiyonası Eleme gruplarındaki durumunun kritik olduğundan bahisle risk alınmadan Fatih Terim’e gidilmesi gerektiği, Vinzenzo Montella hiç milli takım hocalığı yapmadığı için İtalyan teknik adam tercihinin bir risk olduğu yorumları yapıldı.