Süper Lig Panaroması

Süper Lig 2022 23 futbol sezonunun ilk yedi haftası geride kaldı. Bu sezon 36 maç üzerinden oynanacak olan ligde toplam 19 takım var ve bir takım her haftayı bay olarak geçmekte. Bu sebeple ligde 7 hafta geride kalsa da bazı takımlar toplamda 6 maça çıktı. Bu da puan tablosunu inceleyen biri için ufak karışıklıklar yaratabilmekte. Hatta spor yazarı Mehmet Demirkol bu konuyu özellikle gündeme taşımış, bay geçen her takıma direkt o hafta üç puan verilerek herkesin maç sayısının eşitlenmesi gerektiğini söylemişti.

Süper Lig

Süper Lig Gizli Lideri Başakşehir

Milli araya girilen bu günlerde Mehmet Demirkol’un önerisi üzerine bir daha düşünmek gerekiyor belki de. Şu an puan tablosuna bakıldığında İtalyan teknik adam V. Montella’nın çalıştırdığı Adana Demirspor lider, Okan Buruk önderliğindeki Galatasaray ise 2. sırada görülüyor. 16 puana sahip bu iki takımın arkasından ise 14 puanlı üç takım olarak Başakşehir, Beşiktaş ve Konyaspor sıralanıyor. Son haftaların formda takımı Fenerbahçe ve Geçen yılın şampiyonu Trabzonspor ise on üçer puanla 6. ve 7. sırada yer alıyorlar.

Ancak bu sıralamada dikkat edilmesi gereken husus Başakşehir ve Fenerbahçe’nin birer haftayı bay geçtikleri. Dolayısıyla Başakşehir ve Fenerbahçe rakiplerinin haftalarını bay geçtikleri maçları kazanmaları halinde Başakşehir mevcut sıralamada 1 puan farkla lig lideri durumuna geliyor. Keza Fenerbahçe takımı da puanını 16 yapıyor ve şu an ligin mevcut lideri Adana Demirspor ve lig ikincisi Galatasaray ile aynı puana ulaşıyor.

Üç Büyükler İyi Durumda

Kafa karışıklığı yaratan bu bay geçme olayını bir kenara bırakırsak üç büyük kulüp olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş özellikle de son haftalarda artan performansları ile beklentileri büyük ölçüde karşıladılar ve üst sıralara doğru tırmandılar. İlk 7 hafta sonunda üç büyüklerin tamamı ilk 5 sıra içinde yer alıyor Fenerbahçe’nin eksik maçı da düşünüldüğünde. Üç büyüklerin arasına girip onların zorlayan üç takım ise aslında sürpriz isimler değil. Geçen yıl da çok başarılı bir sezon geçiren ve ülkemizi Avrupa kupalarında temsil etmeye hak kazanan Konyaspor ile Başakşehir takımı üç büyükleri zorlarken ligin lideri Adana Demirspor ise biraz da fikstür avantajı ile yine zirve takımlardan biri olmayı başardı. Adana Demirspor zaten 2021 22 futbol sezonunda da özellikle hücum performansı ile adından fazlaca söz ettirmeyi başarmıştı.

Sezonun en büyük hayal kırıklığı ise şüphesiz ki son şampiyon Trabzonspor. Geçen yılın şampiyonu olan ve ligi ciddi puan farkıyla rahat rahat kazanan Trabzonspor takımı bu sezon oynadığı 7 maçta 2 kez mağlubiyeti tattı. Oysaki geçen yıl tüm sezon boyunca sadece 3 kez mağlup olmuştur bordo mavili ekip. Bu sene bir maçta da berabere kalan takım 4 maçta 13 puan toplayarak 7. sırada kendisine yer bulabildi.