Süper Lig 8 Haftayı Geride Bıraktı – BÖLÜM 1

Bu sezon Trendyol sponsorluğunda oynanan Süper lig ilk 8 haftayı tamamladı ve uzun bir milli maç arasına girdi. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri kapsamında Türkiye A Milli Futbol Takımı önce Hırvatistan ile deplasmanda sonra ise iç sahada Letonya ile karşı karşıya gelecek ve eğer bu iki maç kazanılırsa Türkiye, 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılım hakkı elde edecek.

Lig ara vermişken Trendyol Süper Lig’e genel bir bakış atma fırsatı bulduk biz de böylece. Bu sezon 20 takımdan oluşan lig 38 hafta üzerinden oynanacak. Aslında planlanan ligin bu sene 18 takıma düşürülmesiydi ancak ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin ardından Hatayspor ve Gaziantep FK ligden çekilmişti. Türkiye Futbol Federasyonu da bu iki takımı küme düşmeden muaf tutunca düne takım sayısı 2, alttan gelen takım sayısı ise 3 oldu ve geçen sezon 19 takımla oynanan ligimiz bu sezon 20 takımla oynanmaya başlandı.

Sezon Sonu Süper Lig’den Dört Takım Düşecek

Henüz ligin elbette başlarındayız ama daha şimdiden bu sene ligde kalma mücadelesi verecek takımlar belli olmaya başladı kimilerine göre. Sezon sonunda 4 takımın düşüp alttan gelen 3 takımla önümüzdeki sene 19 takımdan oluşacak Süper Lig’de ilk 8 hafta sonunda oluşan sıralamaya ve takımların durumuna bakalım;

20 – Samsunspor: Süper Lig’in yeni ekibi Samsunspor şimdiye kadar Süper Lig’de aradığını bulamadı. Ligde oynadığı 8 maç sonunda henüz galibiyetle tanışamayan kırmızı beyazlı takımın sadece 2 puanı var. 8 maçta 6 kez sahadan puansız ayrılan Karadeniz ekibi bu süreçte hocası Hüseyin Eroğlu ile de yollarını ayırdı. 2022 – 2023 futbol sezonuna Bayram Bektaş ile başlayan Karadeniz ekibi, alınan kötü sonuçların ardından hoca değişikliğine gitmiş ve takımın başına Hüseyin Eroğlu’nu getirmişti. Hüseyin Eroğlu önderliğinde şampiyon olarak Süper Lig’e çıkan Samsunspor pek çok transfer yaparak girdiği sezonda ilk 8 hafta sonunda ligde son sırada yer aldı. İstanbulspor ile beraber ligde bir maçı eksik Samsun takımının.

19 – İstanbulspor: Geçen sezon ligde kalmayı son haftalarda garantileyen İstanbulspor için işler bu sezonda da oldukça kötü gidiyor. Geride kalan 8 haftada sadece 1 kez galip gelebilen İstanbulspor, son sıradaki Samsunspor gibi sadece 5 gol atabildi bu süreçte. Tabii Samsunspor ile oynayacağı bir maçı eksik İstanbulspor’un.

18 – Pendikspor: Ligin yeni ekibi Pendikspor da Süper Lig’e pek ayak uyduramadı gibi görünüyor. Onlar da kendilerini alt ligden çıkaran teknik direktörleri ile Süper Lig’deki kötü gidiş sonrası yollarını ayırdılar. Ligde 8 maç sonunda 4 puanı olan takım henüz galibiyet sevinci yaşayamadı.

Süper

Gaziantep Toparlanamadı

17 – Gaziantep FK: Geçen sezon yaşanan deprem nedeni ile ligden çekilen ve bu sene Süper Lig’den yoluna devam eden Gaziantep FK, depremin etkilerini tam atamamış gibi görünüyor. İlk 8 haftada 6 puan toplayabildi Gaziantep FK.

2. BÖLÜM3. BÖLÜM