Rıza Kayaalp 12. Kez Avrupa Şampiyonu

Milli güreşçimiz, Türk tankı lakabı ile tanınan Rıza Kayaalp bir kez daha Avrupa Şampiyonu oldu ve bu onun 12. şampiyonluğu oldu. Türk güreşinin en önemli isimlerinden biri olan Rıza Kayaalp Hırvatistan’da düzenlenen Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda grekoromen stil 130 kilo finalinde Azeri rakibi Sabah Saleh Shariati’i 2 – 1 mağlup etti ve 12. kez Avrupa Şampiyonu olarak aynı zamanda bir rekoru da egale etti. Bu başarı daha önce Rus güreşçi Aleksander Karelin’e aitti.

Rekoru Egale Etti

Türk Tankı lakaplı başarılı sporcumuz altın madalyasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Hem maöı değerlendiren hem de gelecekteki hedefleri hakkında konuşan Rıza Kayaalp şunları söyledi;

“Bir rekoru egale etmek benim için gurur verici. Rus Aleksander Karelin‘in rekorunu egal0e ederek, yetişmiş oldum. Gümüş madalyam ile toplamda 13 madalyam var. Bu 13. finalimdi. Çok mutluyum ama tam anlamıyla istediğim gibi final maçı olmadı. Çünkü pozisyonda büyük bir sakatlık geçirdim ama fark ettirmemeye çalıştım. Şu anda onun acısını yaşıyorum. Allah’a şükürler olsun. Emeğimizin karşılığını aldık. Hedefimizi gerçekleştirdik. Herkese selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Herkese iyi bayramlar diliyorum. Artık son şampiyonluklarımız. Yavaş yavaş da 2024 yolunda ilerliyoruz. Orası benim için son olacak. Oraya kadar elimden geldiği kadar ülkeme şampiyonluklar kazandırmak istiyorum. Önümde Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve olimpiyat var. Bunlarda da yüzümün akıyla çıkarak şampiyonluk sayımı arttırmak istiyorum. İnşallah nasip olur, olimpiyat şampiyonu olup güzel bir şekilde bırakmış oluruz.”

Rıza Kayaalp

Rıza Kayaalp Kimdir?

Rıza Kayaalp, 5 Ekim 1989 tarihinde Artvin’in Arhavi ilçesinde doğmuştur. Küçük yaşlarda güreş sporuna merak salmış ve profesyonel olarak spora başlamıştır. Başarılı sporcunun ilk antrenörü olan ve kendisini yetiştiren ise babası Hüseyin Kayaalp’tir.

Türk Tankı Rıza, güreş kariyerine Arhavi Belediyesi Spor Kulübü’nde başlamıştır. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’ne transfer olmuş ve bu kulüpte uzun yıllar boyunca mücadele etmiştir. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atmış olan Rıza Kayaalp, 2015 yılında geçirdiği ciddi bir sakatlık nedeniyle uzun süreli bir tedavi sürecine girmiş ve spor kariyerine ara vermek zorunda kalmıştır. Ancak tedavisinin ardından geri dönmüş ve başarılı performanslarına devam etmiştir.

Evli ve bir kız çocuğu babası olan başarılı sporcumuz İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır ve bu alanda eğitim almıştır.

Kariyeri boyunca sayısız başarıya imza atan milli sporcumuz ülkemizi Olimpiyat oyunlarında da temsil etmiş ve bize 3 olimpiyat madalyası getirmiştir. 2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan milli gururumuz 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise gümüş madalya almıştır. Açıkçası 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda herkes Rıza Kayaalp’tan olimpiyat altın madalyasını bekliyordu ama sporcumuz finale çıkamayınca bronz madalya ile yetinmek zorunda kaldı. 2024’te eksik olan olimpiyat altınını da alarak kariyerini noktalamak istiyor milli güreşçi.