Nicolo Zaniolo Galatasaray’dan Ayrıldı

Galatasaray’ın İtalyan yıldızı Nicolo Zaniolo bir süredir devam eden pazarlıkların ardından Aston Villa kulübüne satın alma opsiyonunu da içeren bir anlaşma ile kiralandı. Aston Villa, sezon sonuna kadar kiraladığı İtalyan yıldız için Galatasaray kulübüne 5 milyon avro kiralama bedeli ödeyecek. Aston Villa ayrıca belli şartların gerçekleşmesi halinde 22.5 milyon avro ödeyerek oyuncunun bonservisinin almak zorunda, ancak bu şartların ne olduğu konusunda KAP açıklamasında bir bilgi yer almadı.

Nicolo Zaniolo

Nicolo Zaniolo İçin Kap Açıklaması

İngiltere Premier Lig kulübü Aston Villa’ya transferi gerçekleşen Nicolo Zaniolo için Galatasaray’ın KAP’a gönderdiği bildirimde şu ifadeler ve detaylar yer aldı;

”Profesyonel Futbolcumuz Nicolo Zaniolo’nun 2023-2024 sezonu için şarta bağlı zorunlu satın alma opsiyonu ile geçici transferi konusunda Aston Villa FC Limited ile anlaşmaya varılmıştır.

Yapılan anlaşmaya göre Aston Villa FC, şirketimize 5.000.000 Euro geçici transfer bedeli ile maksimum 1.375.000 Euro tutarında şarta bağlı bonus ödeyecektir. Futbolcunun transfer bedeli 22.500.000 Euro’dur. Buna ek olarak anlaşmamızda 15.500.000 Euro tutarında şarta bağlı bonuslar bulunmaktadır.

Ayrıca, Aston Villa FC‘ye futbolcunun transferinin gerçekleşmesi ve ileride üçüncü bir kulübe transfer olması durumunda satış bedeli karının %10’u şirketimize ödenecektir.”

Oyuncunun transferinin tamamlanmasının ardından bu transfer hem dış basında hem de sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Transfer görüşmeleri devam ederken Aston Villa’nın sportif direktörü Monchi’nin istekleri sosyal medyada yine geniş yankı bulmuştu ama transfer detayları açıklanınca görüldü ki bu transferde bu kez Galatasaray ve Erden Timur istediğini almış gibi.

Marcao’yu Da Almıştı

Monchi geçen sezonun başında Sevilla sportif direktörü olarak görev yapıyordu ve o dönem Galatasaray’ın Brezilyalı stoperi Marcao’yu transfer etmişti Galatasaray’dan. Galatasaray taraftarının 20 milyon avro civarında bonservis geliri beklediği Marcao’yu 13 milyon avroya kadroya katan Sevilla ile yapılan anlaşmada ayrıca bonus maddeleri de yer alıyordu ama bu maddeler gerçekleşmesi zor maddelerdi ve sonuç olarak Marcao da Sevilla kariyerine ciddi sakatlıklarla başlayınca, kulüp geçen sezon Uefa Avrupa Ligi’ni kazanmış olmasına rağmen Galatasaray takımı bonus ödemelerine hak kazanamadı.

Monchi bu transfer döneminde de Aston Villa’da görev aldı ve Nicolo Zaniolo transferinde yine Galatsaray’ı çok zorladı ancak Erden Timur da geri adım atmayınca Nicolo Zaniolo için Premier Lig kulübü Aston Villa ile hayli detaylı bir anlaşmaya imza atıldı.

Nicolo Zaniolo’yun takımdan ayrılışı sosyal medyada Galatasaray taraftarını ikiye böldü. Bir kısım taraftar bu transferi olumlu bulurken bazıları ise Zaniolo’nun takımda tutulması gerektiğini savundu. İtalyan yıldızın çok bireysel oynadığını söyleyen ve transferi doğru bulan taraftarlara karşı oyuncunun takımda kalması gerektiğini savunanların argümanları ise istatistikseldi. İtalyan yıldız geride bıraktığımız sezonda hazır olmayan hali ile 10 lig maçında forma giyip 5 gol kaydetmişti.