Napoli ve Real Madrid Çeyrek Finalde

Uefa Şampiyonlar Ligi’nde dün gece oynanan iki maçın ardından son 16 turu da geri kaldı, Napoli ve Real Madrid dün gece isimlerini çeyrek finale yazdırdı. Real Madrid, ilk maçta deplasmanda 5 2’lik skor ile adeta bozguna uğrattığı Liverpool’u İspanya’da da 1 0 yenmeyi başarırken Napoli de deplasmanda 2 0 yendiği Alman ekibi E. Frankfurt’u bu kez de İtalya’da 3 0 ile geçip son 16’dan çeyrek finale gol yemeden çıkmayı başardı.

Napoli ve Real Madrid Yarı Final Yapabilir

2022 23 futbol sezonu Uefa Şampiyonlar Ligi başlarken 5 takım turnuvanın favorisi olarak gösteriliyordu. Bu takımlar Liverpool, Manchester City, Paris Saint Germain, Real Madrid ve Bayern Münih’ti. Bu beş büyük takımın tamamı grup aşamasını başarı ile tamamladı ve son 16’ya kalmayı başardı ama burada futbolseverleri bir sürpriz bekliyordu. Sezon başında turnuvanın beş favori takımından dört tanesi son 16’da birbirleri ile eşleşti. Bu da demek oluyordu ki beş favoriden iki tanesi kesin olarak çeyrek final göremeden Uefa Şampiyonlar Ligi’ne edecekti. Çeyrek finali bile göremeden turnuvaya veda eden iki favori takım Liverpool ve Paris Saint Germain oldu.

Bu sene Napoli Avrupa’nın en formda takımı olarak gösteriliyor. İtalya ligi Serie A’yı domine eden Napoli Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de kendi tarihinin en başarılı sezonlarından birini yaşıyor. Tüm bunların üzerine kura şansları da onların yanındaydı. Napoli takımı mevcut formu ile kimle eşleşirse eşleşsin rakip takım için zaten zorlu bir eşleşme olacaktı bu ve belki Napoli favori olmasa da en azından rakip takım için de net favori denilemeyecekti ama tüm bunların üzerine bir de son 16 turunun en zayıf takımı olarak gösterilen E. Frankfurt ile eşleşti Napoli takımı. İki maçta toplam 5 gol atan Napoli hiç gol yemeden rakibinin elemeyi başardı ve adını son 8 takım arasına yazdırdı. Şu ana kadar çizdiği performansı kura şansı ile birleştirirse yarı finale de kesin çıkar diye bakılıyor Napoli takımına. Tabii kura şansına fazla vurgu yapmak da Napoli takımının mevcut formuna ciddi bir haksızlık olur. Real Madrid, Bayern Münih ve Manchester City hariç kiminle eşleşirse eşleşsin o eşleşmenin favorisi Napoli olacaktır. Real Madrid ise zaten kupanın 1 numaralı favorisi konumunda. Napoli ve Real Madrid için yarı finale yakın olan takımlar diyebiliriz kura çekimi öncesinde.

Napoli ve Real Madrid

Diğer 6 Takım

Napoli ve Real Madrid haricinde adını çeyrek finale yazdıran diğer takımlar ise Manchester City, Bayern Münih, Benfica, Inter, Milan ve Chelsea takımları oldu. Elbette eşleşmeleri görmeden yorum yapmak çok sağlıklı değil ama Chelsea ve Benfica takımlarının da bu turda kupaya veda edeceği düşünülüyor. Merak edilen bir diğer konu ise Bayern Münih, Manchester City ve Real Madrid üçlüsünden ikisinin birbirine rakip olup olmayacağı.