Kulüpler Birliği Vakfı’ndan Açıklama

Kulüpler Birliği Vakfı, oynanan iki lig maçında statlarda atılan ”hükümet istifa!” sloganlarının ardından bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklama Süper Lig’de yer alan spor kulüplerinin sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı. Yapılan açıklamanın ardından taraftar grupları arasında tartışmalar yaşandı ve taraftarların çoğu, takım fark etmeksizin, açıklamaları sahiplenmedi ve dahası açıklamaya sosyal medya hesaplarında yer veren takımlarını eleştirdi.

Açıklamayı üç büyük kulüp arasında ilk paylaşan takım Fenerbahçe olurken son paylaşan ise Galatasaray oldu. Fenerbahçe‘nin açıklamayı paylaşmasının ardından Beşiktaşlı ve Galatasaraylı taraftarlar kendi kulüplerinin açıklamayı paylaşmaması için gündem yaratmaya çalıştı sosyal medyada.

Kulüpler Birliği Vakfı Açıklaması

Kulüpler Birliği Vakfı tarafından yapılan ve taraftarlar arasında ciddi tartışmalara neden olan açıklamanın önemli kısımları şöyleydi;

Spor kulüpleri siyasi kurumlar olmadıkları gibi siyasi tartışmaların parçası da değildir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da spor dışında herhangi bir alandaki tartışmanın parçası haline getirilmek istemiyoruz. Futbolseverler açısından da stadyumlar dil, din, ırk, siyasi görüş ayrımının yapılmadığı; birlik, beraberlik, kardeşlik dayanışma ve yardımlaşma gücünün ortaya koyulacağı alanlar olmalıdır. Tüm kulüplerimiz, ülkemizi ilgilendiren hassas durumlarda bir an bile tereddüt etmeden tavrını ortaya koymuş; yaşadığımız son afette de takdire şayan bir şekilde devletimizin ve milletimizin yanında yer almayı temel vazife bilmiştir.

Bu dönemde kendi aramızdaki rekabeti bir kenara bırakarak tüm taraftarlar ve kulüp yöneticileri olarak bir araya gelip halkımızın acısını bir nebze olsun dindirebilmek için renk fark etmeksizin var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Bununla beraber maçlarda da depremzede vatandaşlarımız için büyük bir dayanışma sergilenmiştir. Bizler kulüpler olarak sadece sahadaki rekabetimizle ilgilenmek ve sportif performansımızla konuşulmak istiyoruz. Kulüpler Birliği olarak; devletin milletine, milletin devletine en fazla ihtiyacı olduğu, yüz yılın felaketini yaşadığımız bugünlerde, ayrışma değil birleşmenin tarafında olmamız gerektiğini vazife kabul ettiğimizi vurguluyoruz.

Futbolun muazzam gücünü bu acılı günlerimizde milletçe birlik beraberliğimizi daha da arttırmak, depremzedelerin yaralarını sarmak ve devletimize destek olmak için kullanmanın tam zamanıdır. Çünkü acımız, her türlü günlük siyasi tartışmaların üzerindedir. Ülkemize bir kez daha geçmiş olsun diyor; milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Kulüpler Birliği

Devlet Bahçeli Tartışmaları Başlatan İsim Oldu

Hükümet istifa sloganları ilk olarak Fenerbahçe Konyaspor maçı sırasında duyuldu. Bu maçın ardından ertesi gün Beşiktaş Antalyaspor maçında da aynı slogan atılında Beşiktaş üyeliği de bulunan Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Bu paylaşımlar kısa sürede ciddi tepki görmüştü Beşiktaş taraftarları arasında. Sonrasın Devlet Bahçeli Beşiktaş Kulübü üyeliğinden istifa etti. Ancak başlayan tartışmalar genişleyerek devam etti ve sonra olarak da Kulüpler Birliği Vakfı, slogana değinmese de bir açıklama yayımladı ve açıklama da tüm Süper Lig ekiplerince paylaşıldı.