Kadın Tekvando Milli Takımı 5 Madalya Kazandı

Covid-19 salgınından ötürü 2020 Mart ayından sonra ilk kez Türkiye adına 5 sporcu Avrupa Kulüpler Şampiyonasın da uluslararası bir organizasyona katıldı. Tüm sağlık önlemlerinin alındığı uluslararası organizasyondan Kadın Tekvando Milli Takımı madalyalarla döndü.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonası’nda Kadın Tekvando Milli Takımı, 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya kazandı. Şampiyona’nın ardından, Türkiye Tekvando Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Tekvando Birliği (WTE) tarafından 8’incisi yapılan şampiyonada, kadınlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün, son 2 olimpiyat şampiyonu Jade Jones’u yenerek yeni bir rekor kırdı ve şampiyonluğa ulaştı.

Şampiyonada, 53 kiloda Zeliha Ağrıs altın madalya elde ederken, 67 kiloda İkra Kayır ve +73 kiloda Nafia Kuş gümüş ve 49 kiloda Rukiye Yıldırım bronz madalyanın sahibi oldu. Öte yandan milli tekvandocu Nur Tatar ise sakatlığı nedeniyle yer alamadı.

Bakan Kasapoğlu Kadın Tekvando Milli Takımı’na Tebrik

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hırvatistan’ın başketi Zagreb’de düzenlenen Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonası’nda, 2 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanan Kadın Tekvando Milli Takımı’nı kutladı.

Bakan Kasapoğlu, yayımladığı tebrik mesajında: “Avrupa Tekvando Birliği (WTE) tarafından Hırvatistan’da 8’incisi düzenlenen Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya alan Hatice Kübra İlgün ve Zeliha Ağrıs ile gümüş madalya alan İkra Kayır, Nafia Kuş ve bronz madalya alan Rukiye Yıldırım’ı tebrik ederim.

Olimpiyat öncesinde Kadın Tekvando Milli Takımı’mızın almış olduğu bu başarı bizleri gururlandırmıştır. Milli sporcularımızın bu yolda sarf ettiği çabanın olimpiyat madalyaları ile sonuçlanmasını temenni eder, çalışmalarında başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Başkan Metin Şahin’den Madalya Açıklaması

Türkiye Tekvando Federasyon Başkanı Metin Şahin, tüm sıkletlerde madalya kazanan milli tekvandocuları tebrik etti. Açıklamalarda bulunan Başkan Mert Şahin, “Mart ayından bu yana salgın nedeniyle uluslararası müsabakalara katılamıyorduk.

Yaklaşık 8 aylık aranın ardından Hırvatistan’da yapılan şampiyonaya tüm tedbirlerimizi alarak katıldık. 5 sporcumuz da madalya kazanmayı başardı. Hepsini tek tek kutluyorum.

Özellikle finalde son 2 olimpiyat şampiyonu Jade Jones’u yenerek altın madalyaya uzanan Hatice Kübra İlgün tebrik ediyorum. Sporcularımızın elde ettiği sonuçlar olimpiyat oyunları öncesinde umutlarımızı arttırıyor” dedi.