İtalyan Şıklığı: Süper Lig’in İtalyan Menajerleri

İtalya; şarapları, mutfağı, rönesans döneminin muhteşem sanatçıları, espressosu, arabaları, Pisa kulesi, İtalyan futbolu ve futbol yıldızları ile ülkemizde hep sevildi; ama şimdi İtalya’yı sevmek için bir nedenimiz daha var; İtalyan teknik adamlar.

İtalyan Modasını Francesco Farioli Başlattı

Ülkemize Çağdaş Atan’ın yardımcısı olarak gelmişti aslında Francesco Farioli. Çağdaş Atan, ilk hocalık deneyiminde Alanyaspor ile harikalar yaratırken bazıları Francesco Farioli’nin ismini daha o dönemlerde anmaya başlamışlardı. Bazı iddialara göre Alanyaspor’un çok beğenilen bazı hücum setlerinin yaratıcısı Çağdaş Hoca’nın yardımcısı olan Francesco Farioli’ydi.

Bugün Alanyaspor’un başında olan İtalyan teknik adam Francesco Farioli ligimizde en kendine özgü oyun anlayışlarından birini oynatan hocaların başında geliyor. Skor, rakip ne olursa olsun pas oyunundan vazgeçmeyen Francesco Farioli, topu kendi kalesinin önünden pasla oyuna sokuyor. Bunun sonucunda zaman zaman yoğun pres altında hatalar yapılsa ve goller yenip maçlar kaybedilse de bu prensibinden asla vazgeçmiyor Francesco Farioli ve takımının da vazgeçmesine müsaade etmiyor.

Vincenzo Montella ve Andrea Pirlo

Adana Demirspor seneler sonra Süper Lig’e dönünce çok iddialı bir kadro kurdu. Y. Belhanda, M. Balotelli gibi büyük yıldızları kadrosuna katan takım, takımın başına ise Samet Aybaba’yı getirdi. Samet AybabA önderliğinde 2021 22 sezonunda beklediği sonuçları alamayan Adana ekibi hoca değişikliğine gitti ve takımın başına Vincenzo Montella getirildi. Bu tercih o süreçte eleştirilere neden olmuştu aslında ancak V. Montella kısa sürede işleri toparladı ve Adana Demirspor ardı ardına üç puanları toplamaya başladı. Samet Aybaba döneminde neredeyse hiç katkı sunamayan Y. Belhanda ve M. Balotelli gibi oyuncular, İtalyan teknik adamın döneminde adeta şov yaptılar. Yine Galatasaray’dan kiralık olarak kadroya katılan genç oyuncu Yunus Akgün de İtalyan teknik adam ile yıldızını parlattı ve o sezonun sonunda Galatasaray kadrosuna geri döndü. Yunus, bugün de Galatasaray kadrosunun bir parçası ve bunda V. Montella’nın payı kesinlikle yadsınamaz.

İtalyan

V. Montella bu sene de Adana Demirspor ile çok başarılı bir performans sergilemekte ve Avrupa kupalarına katılma mücadelesi vermekte. Bu, İtalyan teknik adamın kendi kariyerinin de en başarılı sezonlarından biri aynı zamanda. Belki v. Montella’nın ligimize olan bu muazzam katkısının da etkisiyle bu sene Karagümrük de bir İtalyan hocayı takımın başına getirdi ve futbolculuk döneminde dünyanın en özel orta saha oyuncularından biri olan ”Başbakan” lakaplı Andrea Pirlo sezon başında ülkemize geldi. Futbolculuk kariyeri çok parlak olsa da hocalık kariyeri pek de öyle başlamamıştı aslında ama futbolcuyken yaptığı muazzam cv sayesinde futbol dünyasında çok saygın bir yere sahip Andrea Pirlo. Karagümrük ile 2022 23 futbol sezonuna kötü başlasa da son haftalarda bir toparlanma eğilimindeler ve belli ki Pirlo sezon sonuna kadar ülkemizde kalmaya devam edecek.