İstanbul Tarihih Finale Ev Sahipliği Yaptı

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan istanbul, Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük kupasına ev sahipliği yaptı. Tarihte ikinci kez bu büyük turnuvanın finaline ev sahipliği yapan İstanbul şehrinde finali geçen sefer olduğu gibi yine İngilizlerin yüzü güldü.

İstanbul

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı

1999 yılında temeli atılan ve 2002 yılında hizmete açılan Olimpiyat Stadı, dün akşam tarihinin en büyük finallerinden birine ev sahipliği yaptı. Türki Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan stadyumun mimarları Michel Macary ve Aymeric Zublena’ydı. 130 milyon dolara mal olan stadyumun seyirci kapasitesi 80 binin üzerindeydi. Fakat 2005 yılında oynanan final öncesinde bu kapasite UEFA kritereri uyarında 74 bine düşürüldü. Zemini doğal çim olan stadyumu şimdiye kadar ülkemizde Galatasaray, İstanbulspor İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Beşiktaş, Ümraniyespor ve Karagümrük takımları kullandı. Ayrıca 2026 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunan Türkiye o dönemde de stadyumda yine bazı iyileştirmeler yapmıştı.

Stadyumda şimdiye kadar 2004 Türkiye Kupası finali, 2005 Türkiye Kupası Finali, 2009 Türkiye Süper Kupası Finali, 2010 Türkiye Süper Kupası Finali, 2020 Türkiye Kupası Finali, 2021 Türkiye Kupası Finali, 2022 Türkiye Kupası Finali ve 2022 Türkiye Süper Kupası Finali’ne ev sahipliği yaptı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu. Tüm bu organizasyonların yanında 2005 Uefa Şampiyonlar Ligi Finali’ne de ev sahipliği yaptı bu stadyum. İtalya’nın Milan takımı ile İngilizlerin Liverpool takımını karşı karşıya getiren final mücadelesi tarihin en güzel Uefa Şampiyonlar Ligi finallerinden birisi olarak kabul edilmekte hala.

O unutulmaz finalde ilk yarıyı Milan takımı 3 – 0 önde kapatmıştı. Hatta o maçın Türkiye yayınında yorumculuk yapan eski Milan teknik direktörü Fatih Terim ”Bir İtalyan takımı buradan maç vermez.” demişti. Böyle düşünen tek kişi elbette Fatih Terim değildi ama devre arasından muhteşem döndü Liverpool takımı ve maçı 3 – 3’e getirmeyi başardı. Sonrasında uzatmalara giden maçta eşitlik bozulmayınca penaltı atışlarına geçilmiş ve penaltılar sonucunda kupayı kazanan takım İngiliz temsilcisi Liverpool olmuştu.

Manchester City Kupayı Kaldırdı

Dün oynanan maçta kazanan taraf maç öncesi de favori olarak gösterilen Manchester City oldu. Maç boyunca topun kontrolünü elinde tutan Manchester City buna rağmen net pozisyon bulmakta zorlandı. Çok iyi bir savunma yapan Inter takımı zaman zaman kontralarla etkili oldu karşı kalede. Buna rağmen maç boyunca gole yakın taraf İngiliz ekibiydi. İlk yarısı 0 – 0 biten maçta ikinci yarıda Inter savunmasını aşmayı başardı Manchester City ve 68. dakikada Rodri ile 1 – 0 öne geçti. Bu golden sonra Inter topla daha çok oynayıp pozisyon bulsa da gol atmayı başaramadı ve 90 dakikada sonunda Manchester City takımı tarihinde ilk kez bu büyük kupayı havaya kaldırmış oldu.