Hatayspor Fazla Küçüldü

Spor Toto Süper Lig’de iki sezondur çok başarılı bir grafik çizen Hatayspor 2022 23 futbol sezonunda düşmeme mücadelesi veriyor. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunun sonunda Ömer Erdoğan ile yolları ayıran takım sezon başında küçülmeye gitmiş ve yüksek ücret alan yabancı oyuncuları ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayırmıştı.

Hatayspor Herkesin Takdirini Kazanmıştı

Süper Lig’e yükseldikten sonra pek çok yabancı oyuncuyu kadrosuna katan Hatayspor, Ömer Erdoğan önderliğinde çok iyi bir sezon geçiren Hatayspor herkesin takdirini kazanmış ve bir anlamda sezonun en dikkat çeken takımı olmuştu. Taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan takım oyuncu satışından da ciddi gelir elde etmişti. Ertesi sezonda da yoluna Ömer Erdoğan ile devam eden takım Süper Lig’deki ilk sezonundaki kadar ses getiremese de yine de düşme korkusu yaşamadan ligi bitirmiş ve oynadığı pozitif futbolla da yine takdir toplamıştı.

2021 22 futbol sezonunun son maçının ardından rutin basın toplantısında teknik adam Ömer Erdoğan herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı ve Hatayspor ile yollarını ayırmak istediğini belirtti. Bu açıklama o an için büyük bir şaşkınlık yarattı ve kimse de bu kadar istikrarlı giden bir yapı varken bu ayrılığın nedenini anlayamadı. Sonuçta taraflar karşılıklı nazik açıklamalarla yollarını ayırdı ve birbirlerine başarılar diledi.

2022 23 futbol sezonu başlarken Hatayspor’da ayrılıklar devam etti ve aslında teknik adam Ömer Erdoğan’ın neden ayrıldığı da bu süreçte ortaya çıkmış oldu. Hatayspor, yeni sezon öncesi ciddi bir küçülmeye gidiyordu. Gerçi o dönem Hatayspor yönetimi bunu kabul etmedi ve sürdürülebilir bir yapı için yeniden yapılanma olarak adlandırıldı bu süreç. Takımın önemli yabancı oyuncuları ile yollar, karşılıklı anlaşılarak, ayrıldı. Bunlar yıllık ücreti de yüksek oyunculardı. Sonrasında ise daha genç, tecrübesiz, maliyeti düşük pek çok isim kadroya katıldı ve Hatayspor yeni sezona böyle başladı.

Hatayspor

Küme Düşme Adayı

Zaman, uzun vadede Ömer Erdoğan’ı haklı çıkardı ama. Serkan Özbalta ile sezona başlayan Hatayspor üst üste aldığı kötü sonuçlarla ligin düşme hattına indi ve dahası küme düşme adayı olarak gösterilmeye başlandı. 3 sezon önce yükseldiği Süper Lig’de Ömer Erdoğan ile Avrupa kupalarına katılma mücadelesi vermiş bir takımın bugün bu halde olması ise yeniden yapılanma adı altında aslında küçülmeye gidildiğinin en büyük kanıtı bir bakıma.

Serkan Özbalta ile sezona başlamıştı Hatayspor. Ama alınan kötü sonuçların ardından genç teknik adam ile yollar ayrıldı ve geçen sezon Karagümrük ile başarılı bir teknik adamlık başlangıcı yapan Volkan Demirel takımın başına getirildi. Serkan Özbalta, sadece 5 maç kalabildi Hatayspor’un başında ve bu 6 maçta sadece ama sadece 0,17 puan ortalaması yakalayabildi genç teknik adam. Volkan Demirel ile daha iyi bir görüntü çizmekte artık Hatayspor takımı.