Gençlerbirliği Gelecek Sezona Saplandı

Türk futbolunun en köklü kulüplerinden biri olan Gençlerbirliği, geçtiğimiz sezon ezeli rakibi ve ebedi dostu Ankaragücü ile birlikte ne yazık ki el ele verdi ve TFF 1.Lig’e düştü. Bu sezon Ankaragücü adına TFF 1.Lig macerası sona erdi ve Sarı Lacivertli takım Süper Lig’e geri döndü ancak Kırmızı Kara o kadar başarılı bir performans gösteremediği gibi kümede kalmayı da bitime 1 hafta kala garantileyebildi.

Bu noktada en azından daha büyük bir kriz yaşamamanın gururu içerisinde yola devam eden Başkent temsilcisinin yöneticilerinden gelen açıklamalarsa gelecek sezona dair heyecanı içeriyor. Ancak Kırmızı Kara’nın hâlâ daha transfer döneminde beklentileri karşılayamamasının da kötü etki yarattığını ifade etmek gerek.

Beklenti Büyüyor Kızgınlık Artıyor

Bu sezon TFF 1.Lig’de istenilen performansın çok altında kalan Gençlerbirliği, ancak sezonun son düzlüğünde kendisini toparlayabildi ve bu durum Kırmızı Kara’nın ister istemez tenkit edilmesine yol açtı. Başkent temsilcisi geçen sezon Süper Lig’e el ele veda ettiği ezeli rakibi ve ebedi dostu Ankaragücü gibi geri dönme yarışı verecek diye düşünülürken bir anda kendisini kümede kalma mücadelesi verirken buldu. Bununla birlikte yöneticiler eldeki kadronun ve maddi şartların aslında kümede kalmayı hedef gösterebilecek bir durumda olduğunu biliyorlardı. Nitekim camiadaki bu yanlış algı düzeltilince iyi skorlar da beraberinde geldi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde sezonun genel değerlendirmesini yapan Gençlerbirliği yöneticileri, takımın kümede kalmış olmasından memnuniyet duyduklarını zira gelecek sezonun planlarının aksamaması için bu durumun gerçekleşmesi gerektiğini ifade ettiler. Bilindiği üzere 1923 yılında kurulan Gençlerbirliği, gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak. Kırmızı Kara’da bu bağlamda hummalı bir çalışma var ve Başkent temsilcisi 100’üncü yılında Süper Lig’e dönebilmeyi hedefliyor.

Tabii bu noktada belirtilmesi gereken bir durum da gelecek sezona dair beklentilerin bu sezon adına yaşanan hayal kırıklığını hafiflettiği. Taraftarlar ve camia çok daha sert bir tepkiyle bu sezonu karşılayabilirlerdi ancak asıl hedefin gelecek sezona dair belirlendiğinin birçok kez dile getirilmiş olması yöneticilere de biraz daha nefes alma şansı tanıdı.

Ayrılıklardan Sonra Gelen Haberler

Öte yandan Gençlerbirliği’nde altyapıdan yetişen 4 oyuncu kulüpten ayrıldı ve artık serbest durumdalar. Arda Kızıldağ, Ömürcan Artan, Rahmetullah Berişbek ve İlker Karakaş’a teşekkürlerini belirten Başkent temsilcisi, altyapısından yetişen evlatlarına güzel bir şekilde veda etmiş oldu.

Bahsi geçen oyuncuların 4’üne de Süper Lig takımlarından teklifler olduğu biliniyordu. Nitekim önce Arda Kızıldağ sonra Ömürcan Artan da Gaziantep FK ile sözleşme imzaladı. Tüm bunlarla birlikte Kırmızı Kara ayrılıklara müsaade ettiği kadar transferlere imza atamadı. Bu bağlamda Baki Mercimek ile de yollarını ayırarak sportif direksiyonu boşaltan Başkent temsilcisinin artık bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Zira artık işler iyiden iyiye zorlaşıyor ve sezonun başlamasına da çok kısa bir süre kala transfer yapılması da genel olarak kötü etki yaratıyor.