Galatasaray Haftayı Bay Geçti

Süper Lig 2022 23 futbol sezonunda 19 takımdan oluşuyor. Sezon sonunda 4 takımın düşmesi sonrasında lig yine 18 takımlı hale gelecek. Ancak mevcut durumda 19 takım olduğundan her hafta bir takım o haftayı bay geçmekte. Ligin 9. haftası oynanırken haftayı bay geçen takım da Galatasaray oldu. Sarı kırmızı ekip önümüzdeki hafta sonunda ligin 10 haftası oynanırken 9. maçına çıkacak.

Galatasaray

Galatasaray İçin Fırsat Oldu

Süper Lig’de 9. hafta geride kaldı ama haftayı bay geçen Galatasaray takımı 8 maçta kaldı. 8 maç sonunda 17 puan toplayarak yeni hocası Okan Buruk ile aslında gayet iyi bir grafik çizmiş oldu Galatasaray takımı. Üç büyük takım arasında sezon hazırlıklarını en geç tamamlayan takım Galatasaray’dı. Hatta Galatasaray takımı transferin son gününde 5 transfer birden yapmıştı. Ayrıca yine Trabzonspor ve Beşiktaş sezona, geçen yıl ki hocaları önderliğinde başlarlarken Fenerbahçe de Jorge Jesus ile çok önceden anlaşmış ve trabsferleri ona göre yapmıştı.

Galatasaray ise rakiplerinin aksine teknik direktör sorununu bile halletmekte gecikti aslında. Önce yeni başkanını seçen sarı kırmızılı camiada, sonrasında yeni yönetim, mevcut teknik adam Domenec Torrent‘e tazminat ödememek için önce karşılıklı anlaşarak yolları ayırma yoluna gitmeyi deneni ama İspanyol çalıştırıcı Domenec Torrent, bunu kabul etmedi ve tazminatını istedi. Daha fazla zaman kaybetmek istemeyen Galatasaray yönetimi İspanyol çalıştırıcı ile tazminatı karşılığın yolları ayırdı ve bir iki yabancı hoca ile görüştükten sonra da taraftarın çok istediği Okan Buruk’u takımın başına getirdi. Okan Hoca’nın gelmesinin ardından transfer çalışmalarına başlayan takım orada da bazı sorunlar yaşadı ve sonuç olarak Beşiktaş transferleri hazırlık kampına yetiştirirken Galatasaray transferlerini ancak transferin son gününde tamamlayabildi. Haliyle uyum sorunu bir yana ciddi antrenman eksikliği ile girdi sezona Galatasaray’ın yeni oyuncularının pek çoğu. Önce milli maç arası ardından gelen bay haftası sayesinde Galatasaray’ın yeni transferleri hem kondisyon hem de taktik çalışabilmek için fazlasıyla zaman buldular.

Mauro Icardİ ve Juan Mata Hazırlandı

Bu süreçte özellikle iki oyuncunun üzerinde durdu Okan Buruk ve forvet için Mauor Icardi, forvet arkası için de Juan Mata ilk 11 için hazırlandı. Sezon başında H. Seferovic ile başlayan Okan Hoca, İsviçreli oyuncunun performansından memnun kalmayınca veteran golcüsü Bafetimci Gomis’e dönmüş; ancak Gomis’in de yaşı düşünülerek transferin son gününde Mauro Icardi kadroya kiralık olarak eklenmişti. İspanyol star Juan Mata ise tam bir fırsat transferi oldu sarı kırmızılı ekip için ve Juan Mata, milli maç arasındaki hazırlık maçında İstanbulspor’a karşı öyle görkemli bir performans ortaya koydu ki taraftara, ”Bu hazır olmayan hali mi?” sorusunu sordurdu. Şimdi Galatasaray taraftarı heyecanla ilk lig maçını ve çıkacak 11’i bekliyor.