Fenerbahçe İle Üzüldük

Uefa Avrupa Ligi son 16 turunda İspanya’da Sevilla deplasmanına çıkan temsilcimiz Fenerbahçe, sahadan 2 0 mağlup ayrılarak ikinci maç öncesinde umutları bir hayli azalttı. Fransa Futbol Federasyonu hakemi François Letexier’in düdük çaldığı maçta yardımcı hakemler Cyril Mugnier ve Mehdi Rahmouni olurken maçın dördüncü hakemi ise Ruddy Buquet’ti. Var hakemliğini ise Eric Wattellier yaptı.

Fenerbahçe Daha İyi Başladı

Saha 3 5 2 şeklinde çıkan temsilcimizde kalede Altay Bayındır yer aldı. A. Szalai, Samet Akaydin ev Serdar Aziz üçlüsü ile stoper hattını kuran Portekizli teknik adam Jorge Jesus, sağ çizgide Ferdi Kadıoğlu, sol çizgide ise Lincoln’e forma verdi. Orta sahada yer alan üçlü M. Crespo, İrfan Can Kahveci ve W. Arao olurken ileri ikilide ise golcü oyuncu Enner Valencia ile J. King yer aldı.

Maçı rakibinden çok daha iyi başlayan Fenerbahçe gole çok yaklaştığı pozisyonlar buldu ancak bunları sonuçlandırmakta başarısız oldu. Son haftaların formda ismi Ferdi Kadıoğlu bu maçta da çok başarılı bir performans ortaya koyup dikkatleri üzerine çekerken oyunun hemen başında kendi bireysel becerisi ile girdiği pozisyonda ise fileleri bulamadı. Ferdi Kadıoğlu’ndan başka Enner Valencia ve Joshua King ile de girdiği çok net pozisyonlardan yararlanamadı ilk yarı boyunca Fenerbahçe. İkinci yarıda ise ev sahibi Sevilla takımı dengeyi kurdu ve 2 gol bularak maçı 2 0 kazandı.

Maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında Fenerbahçe’nin Portekizli teknik direktörü Jorge Jesus şöyle konuştu; ”Avrupa Ligi’nin son 16 turunda Fenerbahçe’ye göre çok daha tecrübeli bir takıma karşı oynadık. İlk yarıda takımım harikaydı, Sevilla’nın bir pozisyonu dahi yoktu. Avrupa Ligi’nde bu pozisyonları atmazsanız, kazanamıyorsunuz. Tecrübe eksikliğinin faturasını ödedik ama hala bir maç daha var. Hala bir şansımız var. Evet, tur şansı bugünün başlangıcına göre daha az ama henüz bir şey bitmedi.”

Fenerbahçe

Deplasman Golü Olmaması Avantaj

Uefa, geçen sezondan itibaren deplasman golü kuralını kaldırarak futbolda adeta bir devrime imza atmıştı. Uzun yıllardır uygulamada olan deplasman golü kuralı, eleme usulü ile oynanan ikili maçlarda iki maçın sonrasında her iki takımın da eşit averaja sahip olmaları halinde deplasmanda daha çok gol atan takımın üst tura çıkmasını ifade ediyordu. Hatta kimileri kısaca deplasmanda atılan gol 2 gol sayılır diyerek bu kuralı tanımlıyordu. Normalde deplasman takımını cesaretlendirmek için konulan bu kural son yıllarda bazı eşleşmelerdeki heyecanın ilk maçtan bitmesi gerekçesiyle eleştiriliyordu. Fenerbahçe’nin deplasmanda 2 0 kaybetmesi sebebi ile ikinci maçta 2 farklı herhangi bir Fenerbahçe galibiyeti maçı uzatmalara götürmeye yetecek. Eğer deplasman golü kuralı hala yürürlükte olsaydı sarı lacivertli temsilcimiz kontrolü elden bırakmadan 2 gol için hücum etmek zorundaydı ve mesela 3 1 ‘lik bir galibiyette dahi elenmiş olacaktı. Oysaki mevcut durumda 3 1’lik bir Fenerbahçe galibiyeti maçı uzatmalara taşımaya yetecek.