Ergin Ataman İçin Panathinaikos İddiası

Türk basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük basketbol koçlarından biri olan Ergin Ataman için Yunanistan’ın iki dev kulübünden biri olan Panathinaikos’un adı geçiyor. Anadolu Efes ile bu sezon kötü bir performans ortaya koydu Ergin Ataman hem ligde hem de Eurolig’de. Ancak bu sezonu bir kenara koyarsak Ergin Ataman, Anadolu Efes’e tarihinin en başarılı dönemini yaşattı.

Ergin Ataman

Üst Üste İki Eurolig Şampiyonluğu

Avrupa’nın en iyi koçları arasında yer alan Ataman, kariyeri boyunca toplam 23 kupa kaldırdı ki bunların 5 tanesi Avrupa’daydı. Anadolu Efes öncesinde Beşiktaş’a ise bir lig, bir FIBA EuroChallenge ve bir Türkiye Kupası, Ülker ise 2 Cumhurbaşkanlığı ve 2 Türkiye Kupası kazandı Ergin Ataman. Sonrasında ise taraftarı ve kulüp üyesi olduğu Galatasaray ile bir lig ve bir de ULEB Avrupa Kupası kazanmayı başardı.

Kariyerinde Avrupa takımlarını da çalıştıran Ergin Ataman İtalya temsilcisi Montepaschi Siena ile FIBA Saporta Kupası, Türk Telekom ile de bir kez Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı. Son olarak ise ligimizde Anadolu Efes’in başına geçti Ergin Ataman. Anadolu Efes’te 2 Eurolig, 3 lig, 4 Cumhurbaşkanlığı ve 3 Türkiye Kupası kazandı başarılı koç.

Eurolig, 1958 yılından günümüze kadar farklı isimler altında oynanan bir turnuva ve Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük basketbol turnuvası. 1958 yılından beri bu turnuvayı üst üste 2 kez kazanan 8 koç var ve bunlardan biri de Ergin Ataman. Diğer isimler ise şöyle; Aleksander Gomelskiy (1958, 1959, 1960), Pedro Ferrandiz (1967, 1968), Aleksandar Nikolic (1972, 1973), Sandro Gamba (1975, 1976), Bozidar Maljkovic (1989, 1990), Zeljko Obradovic (1994, 1995) ve Pini Gershon (2004, 2005) organizasyonda art arda kupayı kazanma başarısı göstermişti.

Aslında Ergin Hoca ve ekibi Anadolu Efes, belki de pandemi sebebi ile üst üste 3 kez bu büyük turnuvayı kazanma şansını kaçırdı. Sezonun açık ara en iyi takımı olan, Eurolig’de lider olan Anadolu Efes o yıl şampiyonluğun en büyük favorisiydi ancak pandemi sebebi ile o sezon iptal edildi bu turnuva. Bu büyük organizasyonu üç kez üst üste kazanan tek koç ise Aleksander Gomelskiy’di.

Ergin Ataman Tam Bir Winner

Başarılı koç, kariyeri boyunca Avrupa kupalarında 6 kez final oynadı ve bunlardan 5 tanesi kazanmayı başardı. Avrupa kupalarında finallerde tek yenilgisini ise 2019’da Anadolu Efes ile aldı Ataman. Anadolu Efes, THY Eurolig finalinde Rusya temsilcisi CSKA Moskova’ya mağlup olarak o yıl turnuvada 2. oldu Anadolu Efes.

Adı Panathinaikos ile anılan başarılı koç, kariyeri boyunca 4 farklı takımda Avrupa kupası kazanan dördüncü, Eurolig ve ULEB Avrupa Kupası’nın ikisinde de şampiyonluk yaşayan ve Avrupa’da 4 farklı kupa kazanan üç koçtan biri durumunda.