Beşiktaş Kupaya Veda Etti

Türkiye Kupası son 16 turunda Ankaragücü deplasmanına çıkan Beşiktaş, normal süresi 1 1 berabere biten maçta penaltı atışları sonucunda kupaya veda etti. Dünya Kupası’nın sona ermesinin ardından Avrupa’nın pek çok ligi gibi Süper Lig de start almış ve Beşiktaş takımı lige puan kaybı ile başlamıştı. Şampiyonluk potasından uzaklaşan siyah beyazlılar teselliyi Türkiye Kupası’nda bulmak istiyordu ancak Ankaragücü’ne elenilmesi camiada ve özellikle de taraftarlar arasında büyük bir rahatsızlığa neden oldu.

Beşiktaş

Beşiktaş Hoca Değiştirmişti

2022 23 futbol sezonuna Fransız teknik adam Valerien Ismael ile başlayan Beşiktaş ligin ilk haftalarında yüksek tempolu futbolu ile herkesin takdirini kazanmıştı. Ancak ilerleyen haftalarla birlikte diğer takımların da form tutması ile Beşiktaş, sezon başındaki oyun üstünlüğünü kaybetmeye başladı. Diğer yandan Beşiktaş takımı transferin de en başarılı takımlarından biriydi çünkü hemen hemen tüm transferleri sezon öncesi kampına yetiştirmişti siyah beyazlı camia. Hem bunun, hem de ilk haftalardaki oyunun etkisiyle camianın beklentisi oldukça artmıştı. Bu da yaşanan düşüşün belki de daha ağır algılanmasına neden oldu ve sonuç olarak ilk yarının bitmesi bile beklenmeden Fransız teknik adam Valerien Ismael ile yollar ayrıldı.

Beşiktaş, Fransız teknik adamla yollarını ayırdıktan sonra yeni hocasını açıklamak için fazla beklemedi. Boşta olan tecrübeli teknik adam Şenol Güneş ile anlaşma sağlandı. Hatırlanacağı üzere Şenol hoca daha önce de Beşiktaş’ı çalıştırmış ve şampiyonluklar kazanmıştı. Valerien Ismael sonrası Şenol Hoca ile de beklenen çıkışı yakalayamamıştı Beşiktaş ki Dünya Kupası arasına girdi ligler. Bu ara en çok Beşiktaş’a yarar diye düşünülüyordu. Ancak Dünya Kupası arasından sonra start alan ligimizde Beşiktaş, yine beklenenin altında bir performansla başladı.

Ankaragücü takımı da tıpkı siyah beyazlılar gibi ilk yarının bitmesinin beklemeden hoca değiştiren bir takım. Mustafa Dalcı ile girdiği sezonda istediği puanları alamayan ve düşme hattına inen Ankaragücü hoca değişikliğine giderek takımın başına Ömer Erdoğan’ı getirdi. Ömer Hoca ile birlikte ciddi bir çıkış yakaladı takım ve düşme hattından kurtulmayı başardı. Yine de maç öncesinde maçın favorisi siyah beyazlı camiaydı zira siyah beyazlılar için en önemli hedef kupa gibi görünüyordu.

Penaltılarla Tur Atlayan Ankaragücü Oldu

Maçta ev sahibi ekip Ankaragücü 12. dakikada Ali Sowe ile 1 0 öne geçti. İlk yarı bu skorla tamamlandı. İkinci yarıda baskıyı artıran Beşiktaş aradığı golü 77. dakikada Cenk Tosun ile buldu ve 90 dakika 1 1’lik eşitlikle sonuçlanınca maç uzatmalara gitti. Uzatma dakikalarında her iki takım da temkinli bir oyunu tercih edince eşitlik bozulmadı ve Türkiye Kupası’nda çeyrek finale yükselecek takımı belirlemek için penaltı atışlarına geçildi. Beşiktaş 5 penaltıdan 2 tanesinin kaçırınca 4’te 4 atan Ankaragücü takımı Türkiye Kupası’nda çeyrek finale kalmayı başardı.