Ankara’daki Milletler Ligi Final Etabı Büyük İlgi Görüyor

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı; FIVB Milletler Ligi’nde mücadele ediyor. Takımımızın kötü başladığı turnuvayı iyi bir yerde bitirdiğini ve final etabına kalma hakkını elde ettiğini söyleyebiliriz. Gelin, final etabı hakkında bilgi verelim!

Milletler Ligi Final Etabı Ne Zaman Başlayacak?

Final etabı; 13 Temmuz 2022 günü oynanacak maçlarla başlayacak. Çeyrek final etabının ilk gününde iki maç birden bulunuyor. Saat 15.00’te Brezilya ile Japonya karşı karşıya gelecek. Günün diğer maçında saat 18.30’da ABD ile Sırbistan’ın karşılaşacaklarını söylemek gerekir. 14 Temmuz 2022 günü; Türkler için bir hayli önemli! Günün ilk maçında saat 15.00’te İtalya ile Çin’in karşı karşıya geleceklerini ifade etmeliyiz. Filenin Sultanları; saat 18.30’da Tayland ile karşılaşacak. Bu maçı kazandığımız takdirde kendimizi yarı finalde bulacağız. Hatta, yarı finaldeki rakibimizin İtalya – Çin maçının galibi olduğunu söylemeliyiz.

Milletler

16 Temmuz 2022 günü; yarı final maçları oynanacak. İlk yarı final maçı saat 15.00, ikincisi ise saat 18.30’da oynanacak. 17 Temmuz 2022 günü ise üçüncülük ve final maçlarına ev sahipliği yapacak. Saat 15.00’te üçüncülük maçı var. 2022 Milletler Ligi’nin kazananı ise saat 18.30’da oynanacak maç ile belli olacak.

Filenin Sultanları; Tayland karşısında mutlak galibiyet bekliyor. Her ne kadar Asya voleybolu bize ters gelse de takımımızın Tayland’ı yenecek gücü bulunuyor. Söz konusu maçı kayıpsız bir şekilde atlattığımız takdirde yarı finalde daha önce de söylediğimiz gibi İtalya – Çin maçının galibi ile karşılaşacağız. Kadrosunda Paola Egonu gibi bir yıldızı barındıran İtalya’nın Çin karşısında favori olduğunu ifade etmek gerekir. Yarı finalin diğer ayağında ise yüksek ihtimalle ABD ile Brezilya karşı karşıya gelecek. Sonuç olarak, Ankara etabında milli takımımızı birbirinden zorlu maçlar bekliyor.

Filenin Sultanları Milletler Ligi’nde Nasıl Bir Performans Gösterdi?

Geçtiğimiz sezon Milletler Ligi başta olmak üzere Tokyo 2020 ve Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden milli takımımız; göstermiş olduğu performans ile fark yaratmıştı. Giovanni Guidetti önderliğinde bu yıl da başarılı olmak isteyen takımımız; Milletler Ligi normal sezonunda toplam 12 maça çıktı. Ankara etabında oynanan maçlarda aşağıdaki sonuçları aldı.

 • Türkiye:3 İtalya:0
 • Türkiye:1 Çin:3
 • Türkiye:3 Bulgaristan:0
 • Türkiye:3 Belçika:1

Filenin Sultanları; ikinci etap maçları için Brezilya’ya gitti. Oradaki maçlarda aşağıdaki sonuçlar alındı.

 • Türkiye:1 Brezilya:3
 • Türkiye:2 Sırbistan:3
 • Türkiye:3 Almanya:0
 • Türkiye:3 Güney Kore:1

Milli takımımız; son olarak Kanada etabında mücadele etti.

 • Türkiye:1 Kanada:3
 • Türkiye:3 Hollanda:0
 • Türkiye:3 Japonya:1
 • Türkiye:2 ABD:3

Sonuç olarak, milli takımımız; 12 maçın yedisinden galibiyet ile ayrıldı. Beş mağlubiyet alarak kendisini destekleyenleri üzdü. Yine de finaller için gerekli sonucu elde etmeyi başardı. Takımda bilhassa Zehra Güneş’in öne çıktığını ifade edebiliriz. 23 yaşındaki orta oyuncu; hem blokları hem de hücum sayıları ile turnuvaya damga vurdu.