Ankara Takımları 28’inci Haftada Ne Yaptı

Geçtiğimiz sezon Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nin Süper Lig’e el ele veda etmesi Ankaralı taraftarları oldukça üzdü. Futbolun en üst seviyesinde bir tane bile Ankara takımı kalmazken bu durum bir taraftan da TFF 1.Lig’i daha ilgiyle izlenen bir lig haline getirdi. İşte bu ilgi çekici hale gelen ligin 28’inci hafta müsabakalarında çıkan sonuçlar Ankara’nın bir kısmını sevindirirken bir kısmını da hayal kırıklığına uğratmış oldu.

İlk Mağlubiyet

Heyecanın ve mücadelenin ligi TFF 1.Lig’in 28’inci haftasında açılışı Ankara Keçiörengücü yaptı. 4 Mart 2022 tarihinde oynanan maçta son haftalarda toparlanmaya başlayan Kocaelispor’a konuk olan Başkent temsilcisi adına ciddi bir hüsran söz konusuydu.

Ligin ikinci yarısında oynadığı maçların hiçbirinde yenilmeyen ve bu sayede orta sıralara kadar yükselmeyi başaran Ankara Keçiörengücü, 28’inci haftada oynanan maçta Kocaelispor karşısında etkin bir performans gösteremedi. Bu kötü performansın bedelini de Kocaelispor’un attığı gole engel olamayıp 3 puanı Kocaeli’nde bırakarak ödeyen Ankara Keçiörengücü, haftayı Ankara adına hüsranla açmış oldu.

Başkent temsilcisi, ligin 29’uncu haftasında yine bir açılış maçında İstanbulspor’un konuğu olacağı maçta yaşanan sıkıntıları telafi etmeyi hedefleyecek.

Liderlik Yürüyüşü

Ankara’nın Sarı Lacivertli tarafını temsil eden Ankaragücü’nde ise bayram havası devam etti denilebilir. Haftanın en merakla beklenen maçlarından birinde Eryaman Stadyumu’nda Bandırmaspor’u konuk eden Mustafa Dalcı’nın takımı, tek gol atarak 3 puanı hanesine ekledi.

Hafta boyu bu maçın çok kritik bir önem taşıdığına dikkat çekilirken bu algı yönetiminin Ankaragücü oyuncularına da olumlu etki yaptığı ortadaydı. Çok iyi bir odaklanmayla sahaya yayılan Sarı Lacivertli ekip, Bandırmaspor’un yaptığı hataları da iyi değerlendirince liderlik yürüyüşüne devam etti.

Ankaragücü, ligin 29’uncu haftasında Manisa FK’nın misafiri olacağı maçta 3 puan arayacak ve koltuğunu sağlamlaştırmayı hedefleyecek.

Sakin Hafta

Ankara’nın Kırmızı Kara’sı Gençlerbirliği ise 28’inci haftayı sakin geçiren takımdı. Lig kuralları gereği bu haftayı maç yapmadan Gençlerbirliği, yakın sıralarda mücadele ettiği rakiplerinin maçlarını ve sonuçlarını takip ederek haftayı tamamladı.

Bununla birlikte 28’inci haftada oynanan maçlarda mücadele etmemesine rağmen Kırmızı Kara’nın da kârlı bir hafta geçirdiğini dile getirmek yanlış olmaz. Bahsi geçtiği gibi Ankara Keçiörengücü sahadan mağlup ayrıldı, Tuzlaspor İstanbulspor’u konuk ettiği maçta 2-0 mağlup oldu, Boluspor da Bursaspor karşısında 2 puan kaybederek bir maçtan daha yarayla ayrıldı.

Gençlerbirliği adına çok dikkatli olunması gereken bir durum olduğunun taraftarlar, camia ve kulüp oldukça farkında. Zira takım üst üste kötü sonuçlar alması durumunda kendini küme düşme hattında dahi bulabilir ve bu durum bir felakete yol açabilir.

Kırmızı Kara, bulunduğu sıralamayı çok yakından ilgilendiren 29’uncu hafta maçında kendi sahasında Kocaelispor’u konuk edecek. Bu maçtan alınacak 3 puan hem orta sıralara daha da yaklaşmaya hem de Ankara Keçiörengücü’nün intikamını almaya yardımcı olacaktır.