Ankara Hak Ettiği Stadyuma Kavuşacak

Türkiye’nin başkenti Ankara her yönüyle çok gelişmiş bir başkent ve Avrupa’nın sayılı şehirleri ile kıyaslanacak konumda bir metropol olsa da bu şehrin en büyük stadyumu Cebeci İnönü idi ve 37.000 kişilik bu eski stadın da 2021 yılında yıkımına başlanmıştı. Haliyle Ankara’da 25.000 üzerinde kapasiteye sahip bir stat da kalmamış oldu böylece. Oysaki Türkiye’nin pek çok şehrinde hatta büyüklük olarak Ankara’nın kendisiyle değil de ilçeleriyle kıyaslanabilecek bazı şehirlerde bile Ankara’daki stadyumlardan daha büyük daha modern statlar bulunuyor.

Ama Ankara artık hak ettiği büyüklükte ve modern bir stadyuma kavuşuyor. 19 Mayıs Stadyumu’nun 2019’da yıkımından beri süregelen dedikodu önce projeye dönüşmüştü, şimdi ise gerçeğe dönüşüyor.

Ankara Halkına Müjdesi Verilmişti

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden (GSGM) Genel Müdür Yunus Akgül yaptığı açıklamada ”Burada yapacağımız komplike tesisler 24 saat yaşanılan alanlar olacak. Şu anda buraya 45-50 bin kapasiteli bir stat projesi düşünüyoruz. Yapılacak stat kompleksinde Ankara’nın en lüks restoranları, alışveriş merkezleri, rekreasyon alanları ve halkın zamanın büyük bir kısmını geçireceği muhteşem tesislerle donatacağız. Buraya amatör futbol maçlarının yapılması için 4-5 adet son derece modern çim sahalar yapacağız. Ayrıca farklı sporların yapıldığı en azından 7-8 spor salonu inşa edilecek. Ankara sadece kendi gençliğinin değil İç Anadolu Bölgesi’nin de spor merkezi haline gelecek” diyerek 50 bin kişilik yeni stadyumun müjdesini vermişti.

Bugün bırakın Süper Lig’i 1. Lig’de bile takımı olmayan Bursa şehrinin modern ve 45 bin kişilik bir stadyumu varken Ankara’nın köklü kulüplerine layık görülen stadyumlar zaten kabul edilebilir bir durum değildi. Bu yeni stadyum Ankara’nın kapasite olarak en büyük stadyumu olacak ve dahası Türkiye’nin de sayılı stadyumlarından biri olacak.

Ankara Ticaret Odası

7 24 Yaşayan Bir Cazibe Merkezi

19 Mayıs Stadyumu’nun yerine yapılacak olan yeni stadın tamamlanması artık herkes tarafından dört gözle beklenmekte. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Recep Tayyip Erdoğan’a ilgisi için teşekkürlerini sunmuştu. Gürsel Baran ayrıca ”Yeni stadyumun yapımına başlanması şehrimiz için çok önemli bir gelişme. 45 bin kişi kapasiteli bu yeni tesis ile Ankara hak ettiği stadyuma kavuşacak. Şehrimizde gerçekleşecek büyük spor organizasyonları ekonomimize de canlılık kazandıracak. Temeli atılan ve yapım çalışmalarına başlanan yeni stadyum için zat-ı alinize (Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a) teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni yapılacak stadyumun Ankara’nın köklü spor kulüpleri için de ciddi bir motivasyon kaynağı olacağına inandığını belirten Baran’ın sözleri ışığında yeni stadın Ankara kulüplerince sabırsızlıkla beklendiğini söyleyebiliriz ama stadı tek bekleyenler onlar değil. Restoran, kafeleri, alışveriş merkezi ve müzeleri ile yeni stadyumu bütün Ankara heyecanla bekliyor aslında.