Ankara Ekiplerinde Kadro Değişimleri

Bu sezon farklı liglerde farklı hedeflerle mücadele eden Ankara ekipleri, gelecek sezona dair kadro çalışmalarına şimdiden başladılar. Süper Lig’e geri dönerek taraftarlarını memnun etmeyi başaran Ankaragücü, tam 11 oyuncuyla yollarını ayırdığını açıklayarak Sarı Lacivertli taraftarlarını şaşırtırken, Ankaraspor tarafıysa şu an için en sessiz ekiplerden biri. Bununla birlikte Mavi Beyazlı takımın altyapısında yetişen oyuncular yine transfer haberlerinde yer alıyorlar.

Kendine Faydası Yok

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan bir performans ortaya koyan Ankaraspor adına gelecek sezonun çalışmaları ne zaman başlayacak şu sıralar tüm camia bu durumu merak ediyor.

Mavi Beyazlı takımın rakipleri birer ikişer transfer açıklamaları yapmaya veya hiç değilse kadrolarında düşünmedikleri oyuncularla yollarını ayırmaya başladılar. Ancak Ankara temsilcisinde hiçbir hareketlilik yok ve bu durum da transfer döneminin de yaklaşmasının etkisiyle taraftarları tedirgin ediyor.

Öte yandan Ankaraspor her ne kadar süreç içerisinde isim değiştirse de çok sallantılı dönemler geçirse de Ankara’nın en önde gelen ekiplerinden biriydi ve Başkent temsilcisini bu kadar değerli kılan etmenlerden birisi verimli altyapısıydı.

Uzun süreler boyunca Türk futboluna emek vermiş pek çok ismi yetiştiren Ankaraspor’un altyapısının hâlâ işler nitelikte olduğunu gösteren en net görüntüyse Konyaspor’un yaptığı transferler oldu. Süper Lig’in başarılı ekibi daha sezon yeni tamamlanmış olmasına rağmen peş peşe transferler açıkladı. Bu transferlerden Ahmet Oğuz ve Cebrayil Karayel’i aynı noktaya getiren etmenlerden birisi de iki oyuncunun da Ankaraspor altyapısından yetişmesi oldu.

Her iki oyuncu da Mavi Beyazlı takımın altyapısında yetiştikten sonra farklı takımlarda ter döktüler ve bu performansları sayesinde Konyaspor gibi bir kulübün kapısını kendileri için açabildiler. Bu bağlamda oyunculara bu eğitimi ve disiplini veren Ankaraspor, oyuncularından hiç faydalanamadı.

Bir diğer deyişle Ankaraspor son dönemlerde yine Türk futboluna fayda sağladı ancak kendisine faydası olmadı.

Toplu Ayrılık Haberi

Bu sezon TFF 1.Lig’de sergilediği başarılı performansla birlikte Süper Lig’e geri dönmeyi başaran Ankaragücü, gelecek sezon devlerle vereceği mücadelede aynı problemleri yaşamamak istiyor ve bu bağlamda kadrosunu güçlendirmek adına çalışmalar yapıyor.

Şu ana kadar 3 oyuncuyu resmi olarak açıklayan Başkent temsilcisinde bu sayının daha da artması bekleniyor. Nitekim 6 Haziran tarihinde gelen resmi açıklamadan sonra bu beklentinin artık kesinlik kazandığını dile getirmekte de herhangi bir beis yok.

Zira Sarı Lacivertli ekip tam 11 oyuncusuyla yollarını ayırdığını açıkladı ve bu bağlamda bir anda yapraklarını döktü. İçlerinde Erdem Özgenç gibi bu sezon kaptanlık yapan ve yaptığı asistlerle takımı sırtlayan bir ismin de bulunduğu listede oldukça dikkat çekici başka oyuncuların da olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Başkent temsilcisinin resmi sitesinden yapılan açıklamada, takım kaptanı Erdem Özgenç’in yanı sıra Yusuf Abdioğlu, Mehmet Murat Uçar, Akın Alkan, İshak Çakmak, Hasan Hüseyin Acar, Kwabena Owusu, Tiago Pinto, Aatif Chahechouhe, Geraldo ve Cem Ekinci’nin yeni sezon planlamasına göre kadroda olmayacakları belirtildi.